Kertészeti tanácsok

Mióta vágyik egy kiskertre? Valósítsa meg, hiszen számtalan megoldás és érv szól mellette.

Termeszd magad

Legyen szó teraszról vagy kiskertről, konyhakert kialakítására számtalan lehetőség van. Odafigyelés, szakszerű gondozás és akár már nyár elejétől élvezhetjük konyhakertünk terméseit.

A könnyebb hozzájutás mellett azért is jó, ha magunk termesszük kedvenc zöldségeinket, gyümölcseinket vagy fűszernövényeinket, mert így pontosan tudjuk, hogy mi kerül az asztalunkra.

Ha nagyobb földterületünk van, akkor pontosabban tudunk igazodni a termeszteni kívánt zöldség vagy gyümölcs igényeihez. Akkor se keseredjünk el, ha kisebb területtel rendelkezünk. Ebben az esetben praktikus ládákba, dézsákba, de akár befőttes üvegekbe is ültetni, melyeket a balkonunkon gond nélkül tárolhatunk. Fontos, hogy napfényes és az utcai szennyeződéstől a lehető legjobban védett helyet válasszunk.

A zöldség- és gyümölcsfélék, fűszernövények az emberi táplálkozásban elengedhetetlenek, hiszen nem csak biológiai energiaforrást jelentenek, hanem az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen, értékes tápanyagokkal látnak el bennünket. Fogyasztásuk számtalan módon lehetséges akár nyersen, akár sütve, főzve, párolva, önmagukban vagy ezek kombinálásával, így sokféle elkészítési módot kínálnak.

Zamatosak és jótékonyan hatnak az ember szervezetére, legfőképpen az antioxidáns tartalmuk miatt, mely a szervezet védekezőképességét támogatja. Minden zöldség-, gyümölcs- és fűszernövénynek megvan a maga pozitív tulajdonsága. Így érdemes egy-két növényt kiemelni, melyeknek az otthoni tartása sem igényel különösebb szakértelmet.

 

Zöldségfélék:

Paradicsom: Rendkívül magas antioxidáns tartalmú zöldség, kiemelkedően jó káliumforrás.

Paprika: A legfontosabb C-vitamin forrásunk, de a flavonoid tartalma sem elhanyagolható.

Káposztafélék (fejes káposzta, vörös káposzta, kelkáposzta, karalábé, karfiol, bimbóskel, brokkoli, kínai kel, leveles kel): Rendkívül magas B1-, B2- és C-vitamint, niacint, folsavat, E- és K-vitamint tartalmaznak.

Salátafélék (fejes saláta, kötözősaláta, metélősaláta, sóska, kaporzöld, endívia, galambbegy vagy madársaláta, spenót, rebarbara): A salátafélékben az E- és K-vitamin, a karotinoid vegyületek, a klorofill, a folsav, valamint a biotin a meghatározó jelentőségű összetevő.

Tökfélék: Elsősorban a B1-, B2- és C-vitamin, valamint a folsav, kálium és magnézium forrásai.

 

Gyümölcsök:

A legtöbb kiskertben nem szokás a termesztésük, de a gyümölcsök tartása mellett is sok érv szól.

Bogyós gyümölcsök (szőlő, málna, eper, ribizli, köszméte, szeder, josta, áfonya, szedermálna) A legjelentősebb flavonoidforrások.

Gyümölcsfák (alma, birsalma, körte, őszibarack, kajszibarack, szilva, cseresznye, meggy, mandula, naspolya, gesztenye, dió, datolyaszilva): Mindegyikük jelentős A-, B- és C-vitamin forrás, kalciumot, nátriumot, foszfort, valamint egyes típusok szelént is tartalmaznak.

 

Fűszernövények:

Konyhánk leggyakoribb fűszernövényei: a bazsalikom, az oregánó, a kakukkfű, a zsálya, a citromfű, a curry, a lestyán, a tárkony, a levendula, a menta, a borsikafű, a kömény, a metélőhagyma, az articsóka és a chili paprika. Ezek mindegyike gond nélkül tartható bármely konyhai kiskertben, lakásban, teraszon.

Az ételeinknek csodás ízharmóniát biztosítanak a frissen felhasznált fűszernövények, és áldásos hatásaik szintén egészségmegőrző tulajdonsággal bírnak. Jótékony hatással vannak a véráramlásra, antibakteriális tulajdonságuk sem elhanyagolható, ezen felül gyulladáscsökkentők, egyes típusok pedig csökkentik a koleszterinszintet, de számos egyéb pozitív tulajdonságot felsorolhatnánk még.

Összegzésként bátran próbáljuk ki a házilag termesztést, hiszen minden érv emellett szól, az egészségünk pedig a legnagyobb kincsünk és ehhez a megoldást a természet adja.

Tavaszi hagymások

Fák ültetése

Tavaszi hagymás

Tavaszi felkészülés

Horváth Kertészet

Horváth Kertészet

Horváth Kertészet

Horváth Kertészet

Horváth Kertészet